Virtualizace ve Windows 10

Virtualizace ve Windows 10

Určitě mnoho administrátorů počítačových sítí rádi testují chování operačního systému před tím, než se změny publikují v rámci datové sítě na uživatelské pracovní stanice.

V tomto ohledu Windows 10 nabízejí Hyper-V, což je virtualizace pracovní stanice. Toto řešení je v ceně operačního systému edice Windows 10 Professional nebo Windows 10 Enterprise.

Možnost, jak si Hyper-V nainstalovat na svoje zařízení je více. Jde to pomocí příkazové řádky nebo pomocí GUI (Graphic User Interface).

Hezky zpracovaný návod pro instalaci Hyper-V vydává přímo Microsoft zde, takže nemá moc smysl zde nosit dříví do lesa.

Pokud chcete testovat větší řešení v počtu několika virtuálních serverů, tak určitě doporučuji mít dostatečně silný HW, na kterém se bude tato virtualizace provozovat.

Já osobně využívám Hyper-V velice často. Moje testovací prostředí (LAB) začíná od 3 – 5 serverů dále.

Dle mých zkušeností je potřeba mít k dispozici dostatek RAM (já na svém LAB PC používám 64 GB RAM) a občas je mi to už těsné. Dále je velké zatížení na pevný disk. Tam určitě doporučuji využívat SSD disk. Osobně využívám 2x 1 TB SSD disky.

Z důvodu šetření kapacity je dobré vytvářet virtuální servery pomocí tzv. rozdílového disku, což přináší výhodu v tom, že základní (base) disk s operačním systémem je využíván pouze jeden. Zbytek disku u serverů je pak tvořeno pouze rozdílovými disky, takže se tím ušetří hodně místa. Takže když na jednom SSD disku máte base disk a na druhém SSD disku rozdílový disk, čímž se sníží zatížení disku.