Zálohování MacBooku na NAS Synology? Je to možné.

Zálohování MacBooku na NAS Synology? Je to možné.

Dnes se s vámi podělím o možnost, jak si v rámci NAS Synology zprovoznit zálohování MacBooku pomocí nástroje Time Machine. Je to velmi praktické pokud nechcete utrácet peníze za Apple Time Capsule. Dále je např. toto řešení vhodné protože je dostupné v rámci datové sítě a nemusíte mít např. připojený externí disk. A NAS Synology může být zároveň zálohou této zálohy. A hlavně to nestojí žádné peníze navíc. Toto řešení je třeba skvélé z hlediska zálohování Mac zařízení v rámci firmy. Každý uživatel může mít nastaveno heslo pro svou zálohu, takže se nemusí bát, že by mu někdo mohl koukat do jeho dat na NAS Synology.

Nastavení na straně NAS Synology

Nejprve si založíme servisní účet, který bude využíván pro přístup z MacBooku na NAS Synology. Je to klasický lokální účet, takže v tomto žádná složitost není. Každopádně určitě u tohoto servisního účtu nastavte, že je heslo platné stále. Vyhnete se tím zbytečným potížím při expiraci hesla, kdy můžete zjistit, že se vám nemůže záloha provést, protože se nelze k NAS Synology přihlásit.

Dále si vytvořte adresář, kam se budou zálohy ukládat

Osobně doporučuji nastavit u adresáře kvótu na velikost poskytnutého diskového prostoru. Kvóta je pouze pro jistotu, že zálohy nepřesáhnou odhadovanou kapacitu diskového prostoru.

V rámci oprávnění je potřeba nastavit pro servisní účet právo Čtení/zápis.

V rámci nastavení Souborových služeb je zapotřebí nastavit následující

V rámci záložky Rozšířené je zapotřebí nastavit službu Bonjour

Klikneme na tlačítko Nastavit složky Time Machine a vybereme adresář, který máme určený pro zálohování pomocí Time Machine

Potvrdíme tlačítkem použít.

Nastavení na straně MacOS (např. MacBook)

V předvolbách systému si spustíme aplikaci Time Machine.

V aplikaci Time Machine klikneme na volbu Vybrat zálohovací disk …

Pokud jsme NAS Synology nastavili správně, tak se zde nabídne možnost připojit disk MacBook_Backup. Dále zde je možnost si nastavit, že budeme chtít zálohy šifrovat.

Pokračujeme tlačítkem Použít disk.

Při připojování disku budeme požádáni o zadání servisního účtu, který jsme si předem vytvořili s právy čtení a zápisu. Pokračujeme tlačítkem Připojit.

Po připojení se zobrazí informace o tom, zatím neexistuje žádná záloha. Pod touto informací se začnou odpočítávat 2 minuty do automatického startu první zálohy.

Okamžité zálohování je možné vyvolat z kontextového menu Time Machine.

Nyní proběhne příprava pro zálohování. Tato kontrola trvá i několik minut.

Poté se spustí samotné zálohování MacBooku na NAS Synology. První zálohu doporučuji provádět přes datový kabel, protože pomocí bezdrátového připojení by taková záloha mohla trvat příliš dlouho. Záleží na tom, jaký objem dat v MacBooku máte.

Další zálohy probíhají již o hodně rychleji, protože se jedná pouze o změny od poslední zálohy. Takové zálohy již mohou probíhat i přes wi-fi spojení.