Datová skartovačka – Eraser

Datová skartovačka – Eraser

Dnes bych vám rád představil nástroj pro bezpečné odstranění dat z disků. Existuje spoustu nástrojů, které jsou za různé poplatky. Nástroj Eraser je zcela zdarma. Ke stažení je z tohoto odkazu.

Instalace probíhá klasickým způsobem Next, next … Finish, takže není nutné si zobrazovat obrazovky průvodce. Zobrazím zde pouze jednu obrazovku s nastavením, kde je zobrazeno, co je možné vybrat v možnosti volitelné (Custom).

Celkové nastavení aplikace vypadá následovně. V horní části je pak jazyková podpora a níže nastavení pro metodu mazání dat.

Aplikace má k dispozici dva pluginy pro mazání dat.

V nastavení Default Erasure Methods and PRNGs je možnost nastavení metody výmazu dat. Jak je vidět, tak je opravdu z čeho vybírat.

Druhý plugin Eraser.BlackBox je bez možnosti dalších nastavení.

V průzkumníkovi souborů vám do kontextového menu (pod pravým tlačítkem myši) přibude nová volba

Při výběru Erase (smazat) se vám zobrazí ještě dotaz, zda si jste jisti, že chcete vymazat vybrané položky (myšleno vybraný diskový svazek).

Pokud rozkliknete Options… (volby), tak se vám zobrazí následující vlastnosti. Je tedy možné vybrat seznam disků, které chcete smazat a nastavit úlohu, kdy se má mazání spustit.

Tato aplikace je malá, ale šikovná. Funguje na bázi běžného mazání formou přepisu dat až po 35násobný přepis disku. Zároveň automaticky kontroluje, zda jsou data opravdu smazána. A to vše zcela zdarma.

Takže určitě je vhodná k vyzkoušení. Třeba je to přesně to, co hledáte.