Formátování SD/SDHC/SDXC karet není jen tak. Pomůže vám SD Memory Card Formater.

Formátování SD/SDHC/SDXC karet není jen tak. Pomůže vám SD Memory Card Formater.

Už se vám někdy stalo, že jste si naformátovali paměťovou kartu třeba do fotoaparátu, a tam vám pak nechtěla fungovat? Nebo ještě hůř, fungovala pouze na pár desítek snímků a pak napsala, že má špatný formát? To pak člověk ke slušnému slovu chodí daleko a jedinečné fotografie jsou nenávratně pryč.

Proto zřejmě SD Association vyvinula program SD Memory Card Formater, který vám pomůže SD kartu naformátovat do toho správného formátu. Přehledný popis SD karet je v pdf dokumentu na stránkách výrobce tohoto programu. Ke stažení je zde.

Samotný program SD Card Formatter je ke stažení z tohoto odkazu. Program je nabízen pro operační systém Windows a MacOS.

Instalace probíhá pouze formou next, next finish, takže si zde nemusíme popisovat průběh průvodce instalací.

Po instalaci a spuštění vypadá aplikace následovně. V případě, že máte SD kartu zasunutou v počítači, tak se automaticky vyhledá.

SD Card Formatter

Na první pohled vypadá aplikace podobně jako klasický formát disku, nicméně je zde další volba CHS format size adjustment. Tato volba vám pomůže upravit správný formát této karty. Např. u této SD karty, která byla naformátována na FAT32 byla pomocí této volby opravena na FAT16.

Výchozí program pro formátování ve Windows

Pro test tohoto programu jsem naformátoval SD kartu na nevhodný formát FAT32. A nyní použiji SD Card Formatter.

Při spuštění formátu se zobrazí varování před smazáním dat z paměťového média.

Poté proběhne formátování SD karty s tím, že se také automaticky změní na vhodný formát. V tomto případě z FAT32 na FAT16.

Po naformátování SD karty vám přehledně napíše výsledek formátování.

Myslím si, že tento nástroj může zachránit možných problémů při nevhodném naformátování a to vč. možnosti ztráty dat, která může být špatným naformátováním způsobena.

Tento nástroj je zcela zdarma, takže si myslím, že není nad čím váhat.