Kde získám legální kopii instalačního média s operačním systémem Windows?

Kde získám legální kopii instalačního média s operačním systémem Windows?

Občas dostávám dotaz: Kde je možné získat legální kopii instalačního média s operačním systémem Windows (dále jen OS) k počítači nebo notebooku?

Většinou se jedná o zařízení, které si lidé odkoupili v zaměstnání, koupili jej tzv. z druhé ruky nebo instalační DVD médium již není možné použít.

Microsoft s touto situací počítá a nabízí možnost stažení instalačních souborů, které si po stažení do počítače vypálíte na DVD médium nebo vytvoříte instalační USB flash disk a vytvoříte tím opět plnohodnotné instalační médium.

Windows 8.1

Na rozdíl od stažení instalačního souboru pro Windows 7 zde není nutné před stažením iso souboru zadávat klíč produktu.

Stáhnout obraz disku s Windows 8.1 (soubor ISO) je možné z tohoto odkazu.

Po výběru edice vybereme jazyk produktu.
Máme možnost vybrat si z celkově nabízených 36 jazyků.

Po potvrzení budou vygenerovány odkazy pro stažení verzí OS pro 32-bit a 64-bit verze.

Platnost vygenerovaných odkazů je 24 hodin od vytvoření.

Stažený obraz disku potom vypálíme na DVD medium a je možné provést “čistou” instalaci OS. Protože se jedná o čistý OS, tak bude zapotřebí po instalaci OS doinstalovat další ovladače, které jsou ke správnému chodu PC zapotřebí.

Windows 10

Na těchto stránkách je ke stažení nástroj pro vytvoření instalačního média. Tento nástroj lze rovnou (bez nutnosti instalace) spustit. Nejprve je zapotřebí akceptovat licenční podmínky produktu. V dalším kroku je k dispozici možnost povýšení verze OS (tzv. upgrade) nebo vytvoření instalačního média. Možnosti jsou: stažení ISO souboru nebo vytvoření instalační USB flash disku. Protože většina nových notebooků již nemá k dispozici CD/DVD mechaniku, tak vřele doporučuji využít vytvoření USB flash disku. Pro vytvoření USB flash disku je zapotřebí mít k dispozici USB flash disk s kapacitou nejméně 8 GB. Před vytvořením instalačního USB flash disku budete upozorněni, že veškerá data na flash disku budou vymazána a proto před pokračováním data z USB flash disku uložte na bezpečné místo.

Po potvrzení proběhne nejprve stažení instalačních souborů. Poté bude automaticky instalační disk vytvořen.

Která verze bitové kopie OS je vhodná?

Pokud má počítač k dispozici vice než 4 GB RAM, což je v dnešní době již standardem, tak je jistě vhodnější používat verzi 64-bitovou verzi, protože 32-bitová verze není schopna 4 GB GB RAM využít. Kdybyste měli v počítači instalováno např. 8 GB RAM, tak 32-bitový systém by byl schopen pracovat (a uvidí) pouze 3,87 GB RAM. A to by byla veliká škoda, nevyužít RAM na maximum.