Který program je vhodný pro virtualizaci?

Který program je vhodný pro virtualizaci?

Než začneme virtualizovat, tak je dobré se rozhodnout, který program pro virtualizaci je pro nás ten správný. Toto je určitě podmíněno také tím, zda bude tato virtualizace využívána v rámci osobního použití nebo bude sloužit v rámci firemního řešení. Od toho se odvíjí také cena řešení.

Osobně si myslím, že velmi rozšířený software pro virtualizaci je VMware Workstation od fa. VMware. Tento software je vydáván hned ve dvou řešení pro OS Windows.

Porovnání mezi těmito verzemi je popsán zde.

Pro nekomerční použití je VMware Workstation
16 Player zdarma

Velkou nevýhodou je, že ve verzi VMware Workstation 16 Player není možné vytvářet Snapshoty (kontrolní body) obnovy, takže v případě, že testujete nějaké změny v rámci operačního systému (aktualizace, instalace nového software atp.), tak je nutné si před aplikováním každé změny vypnout virtuální počítač a celý adresář s virtuálním počítačem překopírovat někam stranou. A v případě problému vrátíte zálohovaný adresář s virtuálním počítačem zpět. Tím se snižuje komfort práce a zvyšuje požadavek na diskový prostor.

VMware Workstation

Další velmi rozšířený software pro virtualizaci je program od fa. ORACLE. Primární deviza tohoto programu je v tom, že je zcela zdarma a to nejen pro osobní, ale i pro firemní užívání. Další výhodou tohoto software je jeho multiplatformní užití. Tento software je možné provozovat na operačním systému Windows, Linux, MacOS a Solaris. Detailnější přehled hostovaných operačních systémů vč. verze je zde.

Fedora_21_on_OSX.png
VirtualBox provozovaný na MacOS

Poslední velice používaný virtualizační software je samozřejmě Hyper-V, který je k dispozici ve verzi Windows Professional a Windows Enterprise a samozřejmě i ve verzi Windows Server.

Hyper-V

VMware oznámil, že od nových verzi VMware Workstaton už bude možné spouštět současně virtuální počítače ve VMware a jiném virtualizačním programu.

Osobně jsem tuto možnost otestoval. Spustil jsem virtuální počítač ve VMware a zároveň jsem spustil jiný virtuální počítač v Hyper-V a oba virtuály pracují jak mají (viz obrázek níže). To je velice pozitivní, protože můžete v rámci Hyper-V mít v testovacím prostředí (LABu) a některý server, který není podporován v Hyper-V můžete mít nainstalován v rámci VMware Workstation 16.