Správce souborů

Správce souborů

Dnes jsem se rozhodl otevřít téma, jaký kdo používá správce souborů (File Manager). Určitě je nyní k dispozici mnoho souborových manažerů, které jsou zdarma nebo za poplatek.

Osobně jsem začal v době MS-DOSu s Norton Commmanderem, FAR Manager, Volkov Commanderem (vše pouze v angličtině). Dále jsem používal Manažer M602 od českého výrobce, takže byl v dostupný i v češtině. V té době nebylo skoro nic lepšího.

Norton Commander byl velice populárním souborovým manažerem, takže jeho poslední verze pro DOS byla ve verzi 5.5 (s podporou dlouhých názvů) a pro verzi Windows 95 a to ve verzi 2.01.


Windows 95 byl milníkem pro vývoj mnoha verzí souborových manažerů. Norton Commander byl vzorem pro vývoj souborového manažera rozděleného do dvou oken. V té době vyšel Windows Commander, který se stal velice oblíbeným a rozšířeným manažerem.

V té době vyšel i souborový manažer Servant Salamander 1.52 od českého výrobce, takže byl velice oblíbený mezi uživateli. Nebyla potřeba instalace, takže byl přenosný a hlavně byl zdarma.

Z důvodu velké oblíbenosti Windows Commanderu došlo k menšímu právnímu sporu s fa. Microsoft, protože bylo v názvu použito slovo Windows, který má Microsoft zaregistrovaný, takže p. Ghisler (tvůrce programu) byl nucen svůj souborový manažer přejmenoval z Windows Commander na Total Commander. Tento název je používán do dnešní doby.

Velice zajímavá je licenční politika Total Commanderu, který je licencován na počet spuštění. To znamená, že pokud máte např. koupenou 1 licenci (cena necelých 1000 Kč), tak můžete mít Total Commander na všech počítačích a serverech a je to stále legální. Protože licence se čerpá až při spouštění. Hlídání spouštění jedné instance jde i nastavit, takže si to nemusíte hlídat. Toto hlídání je vždy v rámci jednoho zařízení. Jen je nutné si hlídat to, že program vždycky ukončíte. Pokud byste jej neukončili, tak porušíte licenční pravidla.

Total Commander 9.0a screenshot

Servant Salamander byl velice populárním a to hlavně i proto, že byl zdarma. To se bohužel od verze 2.x změnilo. Servant Salamander byl přejmenován na Altap Salamander.

Altap Salamander Screenshot

Každý z manažerů má své příznivce. Někdo stále pracuje i v DOS verzích souborových manažerů. Každopádně v současnosti jsou na prvních příčkách právě Total Commander a Altap Salamander. Osobně používám oba dva manažery. Protože Altap Salamander 4.x je nyní zdarma i pro komerční použití, tak jej dávám na servery ve firmách.

Total Commander mám zakoupen už řadu let, takže ten mi historicky zůstal a používám ho denně.

Vyzkoušejte si je a uvidíte sami, který z těchto manažerů vám bude vyhovovat. Nebo používáte jiný? Podělte se o své zkušenosti.