Visual Multi Ping (vmPing)

Visual Multi Ping (vmPing)

Dnes jsem našel velmi zajímavou aplikaci, která se jmenuje vmPing. Autorem je Ryan Smith. Tato aplikace je vlastně již takovým nástrojem pro hromadný monitoring dostupnosti zařízení či služeb v rámci datové sítě.

Jedna z mnoha výhod je například v tom, že aplikaci není potřeba instalovat. Stačí stáhnout soubor o velikosti pouhých 286 kB a spustit jej.

Aplikace po spuštění vypadá takto

Pokud tedy chceme začít monitorovat, tak stačí do spodních části oken vepsat cílová zařízení. Dají se tím samozřejmě monitorovat třeba i dostupnost webových a jiných služeb.

Na prvním obrázku je zobrazen monitoring na ping a to současně třeba na webový server a zároveň na NAS. Pokud je barva na pozadí zelená, tak to znamená, že jsou cílové adresy dostupné.

V případě, že některý z koncových zařízení přestává odpovídat, tak plocha změní barvu na žlutozelenou.

V případě, že již vzdálené zařízení není vůbec k dispozici, tak se plocha změní na červenou barvu.

Při nedostupnosti některého z monitorovaných zařízení či služeb ze zároveň zobrazí informační okno, že je cíl nedostupný DOWN a vedle informace je zapsán i datum a čas.

V případě, že je vzdálené zařízení či služba opět k dostupná, tak se pozadí u monitorovaného zařízení opět zbarví do zelena a do informačního okénka se vepíše opět stav serveru, že je opět dostupný (UP) a to vč. časového údaje.

Pokud v aplikaci kliknete na šipku v pravém horním rohu, tak se vám nabídnou další možnosti nastavení.

V rámci nabídky je možné spustit např. Trace Route což nám vypíše celou cestu z našeho počítače až k cílovému zařízení či službě. Můžeme např. zkusit trasovat cestu k webovému portálu google.com. Výsledek pak vypadá nějak takto.

Dále můžete zkusit zátěžový test cílového zařízení pomocí komponenty Flood Host.

Zjistíte kolik při dané zátěži ztratí paketů.

Zde je přehled dalších nastavení této aplikace.

vmPing-Options.gif

Myslím si, že např. řada systémových administrátorů uvítá tento jednoduchý a velmi užitečný program. Za mě určitě palec nahoru. Skvělá práce.

6 komentářů

Radek F. Posted on20:38 - 4. 2. 2021

Zajímavá aplikace, stáhnul jsem si, že ji vyzkouším, ale předtím jsem ji hodil na VT a MaxSecure hlásí, že je tam TrojanMalware – Trojan.Malware.300983.susgen
předkládám, že je to falešný poplach, ale i tak mám strach aplikaci vyzkoušet.
https://www.virustotal.com/gui/file/5452e4a1e0566e2a8b93719fcaf1f40b93eb8c58e867aa1e8cb385c8135bab74/detection
Co si o tom myslíte Vy?

    webmaster Posted on20:57 - 4. 2. 2021

    Dobrý den Radku,

    nevím, který antivirový program vám tento nález hlásí. Osobně jsem testoval tuto aplikaci pomocí Norton Security a ESET. Žádný nebezpečný kód nebyl detekován.
    Občas se stává, že část kódu v programu je podobná některému viru a pak nahlásí „možný nález“.
    Mám dokonce případ, kdy mi ESET hlásil vir u komerčního produktu. Když jsem informoval obě strany (výrobce produktu i ESET), tak fa. ESET dospěla k názoru, že tento program vir neobsahuje a po aktualizaci virové báze již hlášení zmizelo.
    Další možnost, která mě napadá je ta, že na PC, kde byl tento program stažený je již možná některá infekce, která na tento program zaútočí. Ale to už je opravdu jen spekulace.
    Zkuste tento program stáhnout na jiném PC nebo třeba ve virtuálním počítači, kde budete mít čistý systém a spuštěný např. Microsoft Defender Antivirus.

    Určitě mi dejte vědět, jak jste dopadl.

    Díky moc za reakci.

    Jaroslav Nedbal

      Radek F. Posted on16:43 - 5. 2. 2021

      Pane Jaroslave, psal jsem Vám, který antivirový program mi to hlásí, navíc to máte v tom odkazu. Odzkoušel jsem to celkem na 3 zařízeních, na jednom i v práci kde máme ESET Smart Security. Vím, že antivirová řešení někdy hlásí falešný poplach, ale přece jenom je to FREE, tak mám obavy.

        webmaster Posted on22:48 - 5. 2. 2021

        Zdravím Radku,

        mám pro vás dobrou zprávu a možné řešení, které jsem na závěr i otestoval.

        Postupoval jsem tímto způsobem:

        – nainstaloval jsem si virtuální počítač s vývojovým prostředím Visual Studio. Můžete si jej nainstalovat dle mého článku zde.
        – z webu vydavatele aplikace si můžete stáhnout zdrojový kód této aplikace, což vám zajistí, že máte opravdu čistý kód. Ke stažení je zde.
        – Tento zip soubor jsem si rozbalil do virtuálního prostředí a otevřel jsem jej ve Visual Studiu.
        – Zkompiloval jsem program vmPing v Debug módu (ladící režim). Výsledkem je také soubor vmPing.exe, ale má větší velikost a dále je mírně pomalejší, což na dnešním HW vlastně ani nepoznáte.
        – Tento program jsem pustil na prověření na webu VirusTotal a prošel naprosto bez ztráty kytičky. Výsledek je zde.
        – Když ten samý kód zkompiluji v režimu Release (verze pro vydání). Výsledný vmPing.exe soubor je menší, protože tam nejsou určité komponenty pro ladění programu. Při testu ve VirusTotal se objeví ta samá detekce, jak jste mi posílal. Výsledek je k vidění zde.

        Pokud by vám dodalo většího klidu používat aplikaci, která má výsledek bez nálezu, tak postupujte dle výše popsaných bodů a zkompilujte si verzi v Debug módu. Tu je pak možné používat stejným způsobem jako by to byla verze v režimu Release.

        Každopádně si myslím, že trojský kůň ve vydané verzi není. Osobně bych to přisuzoval nějaké části strojového kódu, který je velmi podobný tomu, co obsahuje vypsaný trojský kůň. Proto také 69 z celkových 70 antivirových programů vrací výsledek, že je program v pořádku.

        Přeji hezký den a děkuji za zpětnou vazbu

        Jaroslav Nedbal

          Radek F. Posted on18:46 - 11. 2. 2021

          Tak jsem nakonec stáhnul z webu vývojaře, spustil a vyzkoušel. Aplikačka bude zřejmě mým novým pomocníkem. Hezký večer Vám přeji.

          webmaster Posted on20:06 - 11. 2. 2021

          Já tuto aplikaci také dost využívám, pro její přehlednost a možnost současně zkoušet různé druhy pingů.

          Například při údržbě serverů, kdy je zapotřebí v jeden okamžik monitorovat stav dostupnosti třeba 8 – 10 serverů je to ideální pomocník.

          Díky za zpětnou vazbu.

          Doufám, že i jiné články budou přínosem.