Windows Insider Preview.

Windows Insider Preview.

Pokud byste rádi zkoušeli jak desktopové, tak i serverové verze operačního systému Windows, které se teprve připravují, tak je to možné. Stačí se pouze zaregistrovat do programu insider preview. Registraci můžete provést zde. Poté se váš Microsoft účet propojí s tímto programem a je možné si stáhnout a testovat i verze, které nás teprve čekají.

Ke stažení pak stačí navštívit tuto stránku. V sekci Další možnosti stahování je možné vybrat volbu „Z webu Windows Insider můžete stáhnout sestavení Insider Preview.“

Ve spodní části stránky je možné si vybrat operační systém Windows 10.

Po výběru verze operačního systému Windows je zapotřebí vybrat i jazykovou verzi. Zde je dobrá pro ty, co preferují český jazyk, protože podpora češtiny je v těchto verzích taky.

Pak už stačí vybrat, kterou bitovou kopii požadujete. V době, kdy je standard 8 GB RAM a vyšší, tak verze 32 Bit už nedává smysl. Ale je možné, že někdo z důvodu 32 bitových aplikací bude potřebovat i tuto verzi.

Tento link je k dispozici po dobu 24 hodin od jeho vytvoření, takže když se nezadaří iso soubor stáhnout napoprvé, tak je možné ten samý odkaz použít opakovaně.

Pokud byste preferovali pouze stažení wim souboru, který pak nakopírujete na USB flash disku a nahradíte jím původní wim nebo esd soubor je k dispozici také. Stačí kliknout na první volbu v navigaci: Windows 10 Insider Preview – Desktop App Converter Base Images. Tyto obrazy podporují pouze verze Professional a Enterprise edice operačního systému Windows.

Pokud potřebujete testovat operační systém Windows Server, tak stačí z navigace v pravé části webové stránky vybrat odkaz Windows Server Insider Preview a poté si můžete vybrat z následujících serverových operačních systémů

V pravé části webové stránky je navigace, kde je možnost si vybrat i jiné verze operačního systému kterou byste chtěli vyzkoušet.

Tato stránka je dostupná pouze v anglické verzi, ale myslím, že odkazy jsou dost vypovídající.

Jen nezapomeňte, že tyto verze jsou v režimu preview a beta, takže mohou být velmi nestabilní a ne vždy tam musí fungovat vše dle předpokladů a očekávání.

Tyto preview verze jsou určeny zejména pro testery a vývojáře, kteří potřebují být připraveni na provoz a kompatibilitu svých aplikací i na připravovaných nových operačních systémech. Zároveň mohou získat informace o změnách v operačním systému, které mohou být velmi zásadní při nasazení aplikace.