FolderMove – přesun aplikací a adresářů ze systémového svazku.

FolderMove – přesun aplikací a adresářů ze systémového svazku.

Dnes vás chci seznámit s velmi užitečným programem FolderMove, který vám může v určitých případech zachránit stabilitu chodu operačního systému, kterému dochází volné místo na systémovém disku.

Program Vám pomůže s přesunutím již nainstalovaných programů, takže není nutné programy reinstalovat, ale pouze je přesunete. Dále vytvoří symbolický odkaz, kterým z původního umístění odkazuje na nové úložiště.

Co je symbolický odkaz?

Symbolický odkaz obsahuje textový řetězec, který je automaticky interpretován a následován operačním systémem jako cesta k jinému adresáři. Symbolickým odkazem je druhý soubor, který existuje nezávisle na svém cíli. Pokud je symbolický odkaz odstraněn, jeho cíl zůstane nedotčen. Pokud symbolický odkaz ukazuje na cíl a někdy později je tento cíl přesunut, přejmenován nebo odstraněn, symbolický odkaz není automaticky aktualizován nebo odstraněn, ale nadále existuje a stále ukazuje na starý cíl.

Aplikaci není nutné instalovat, takže může být součástí vašich přenosných (portable) nástrojů a aplikací.

Aplikace po spouštění vypadá následovně.

Je velmi jednoduchá. Stačí vybrat zdrojový a cílový adresář. Dále máte možnost nastavit původní adresář jako skrytý. Původní adresář se po přesunu stane pouze zástupcem, který bude odkazovat na nové místo s adresářem.

Program je vhodný pro přesun velmi objemných adresářů, které mohou být provozovány i z jiného než systémového disku. Např. je ideální pro přesun adresářů s hrami.

Pomocí článku Jak rychle zjistit velikosti složek a souborů na disku? můžete zjistit, který adresář zabírá nejvíce místa a je vhodným kandidátem pro přesun na jiný disk.

Pro ukázku jsem otestoval přesunutí Steam aplikací, které mi momentálně zabírají téměř 37 GB místa na systémovém disku.

Nyní stačí pouze nastavit adresáře odkud a kam se má adresář přesunout.

Pak již stačí spustit přesun a vytvoření symbolického odkazu.

Po přesunu se v originálním umístění vytvoří symbolický odkaz, který odkazuje na cílový adresář, kam byla přesunuta data.

Zdrojový adresář byl nahrazen symbolickým odkazem. Jak je vidět ve vlastnostech zástupce, tak umístění cíle je D:\Steam\steamapps

Obsah adresáře byl přesunut na disk D. Tímto způsobem jsem na systémovém disku uvolnil téměř 37 GB diskového prostoru, což už vám může opravdu pomoci v případě, že máte na systémovém disku nedostatek místa.

Po přesunu funguje vše, jako dříve, jen jsou data na jiném disku.

Pokud máte menší systémový disk, tak se vám tento nástroj jistě může hodit.