Jak na obnovení smazaných dat?

Jak na obnovení smazaných dat?

Asi každému z nás se již někdy stalo, že jsme si nedopatřením smazali nějaké soubory, které jsme poté potřebovali. V rámci zálohy jsme je nenašli a co teď? Existuje spousta programů pro obnovu smazaných souborů, ale většinou je zapotřebí za tyto programy i zaplatit. Přeci jen každý, kdo potřebuje obnovit data, tak si raději připlatí.

Nicméně je tu i varianta zcela zdarma, se kterou přila fa. Microsoft. Vydal aplikaci, která se jmenuje Windows File Recovery a je dostupná v Microsoft Store.

Požadavky pro instalaci aplikace jsou:
Operační systém: Windows 10 verze 19041.0 nebo vyšší
Architektura: ARM64, ARM, x64, x86

Instalace

V rámci Microsft Store si najdeme aplikaci Windows File Recovery a vybereme volbu Nainstalovat. Odkaz pro stažení aplikace je zde.

Nabízený produkt v Microsoft Store

Po instalaci aplikace se nám vytvoří do start nabídky zástupce pro tuto aplikaci.

Aplikace je k dispozici pouze v režimu příkazového řádku (jako konzolová aplikace) a při spouštění bude vyžadováno vyšší oprávnění (jako správce).

Po spuštění se nám zobrazí možnosti použití vč. příkladů.

Základní obrazovka po spuštění programu

Podporované formáty pro obnovu souborů zjistíte příkazem winfr /#

Podporované formáty souborů pro obnovu

Aplikaci jsem testoval a obnova dat je možná. Ale opět záleží na hodně aspektech. Např. na disku, kde jsou data smazána a bude zde probíhat pokus o obnovu, tak je zapotřebí minimálně používat. Protože každé další zápisy na tento disk mohou smazané soubory postupně přepsat, až do doby, kdy již nebude možné data obnovit.

Protože je tento produkt velmi dobře popsán přímo na stránkách Microsftu, tak zde přikládám pouze odkaz.