Jak zjistím, zda můj procesor podporuje virtualizaci?

Jak zjistím, zda můj procesor podporuje virtualizaci?

Dnes bychom si mohli ukázat, jakým způsobem zjistíme, zda procesor v našem počítači podporuje virtualizaci, která je stále více zapotřebí.

Nejprve můžeme použít prostředky, které jsou již ve Windows k dispozici.

Správce úloh (Task Manager)

Aplikaci otevřeme zmáčknutím kombinace kláves Ctrl + Shift + Esc. Přepneme na záložku Výkon a poté v levé části formuláře vybereme volbu Procesor. V pravé části formuláře pod grafem si můžeme všimnout informace Virtualizace Povoleno (Enabled).

SystemInfo

Dalším způsobem, jak můžeme zjistit podporu virtualizace je, když spustíme příkazový řádek cmd.exe. Spustíme příkaz systeminfo, který nám vypíše mnoho důležitých informací. Mimo jiné také napíše informaci o dostupné virtualizaci.

Když nám tyto informace nestačí, tak můžeme vyzkoušet nástroje třetích stran. I když v tomto případě se jedná o nástroj rodiny Sysinternals nebo přímo od výrobce Intel.

Coreinfo – Sysinternals

Pokud chcete opravdu detailnější informace o svém procesoru v počítači, tak můžete použít i další nástroje. Dalším vhodným adeptem je program Coreinfo od Sysinternals. Po stažení aplikace stačí zip archiv rozbalit a spustit ji v příkazovém řádku, který musí být spuštěn s oprávněním administrátora stanice. Zadáme příkaz coreinfo64.exe -v a výsledek vidíme na obrázku níže.

V případě, že se jedná o Intel, tak můžete postupovat dle příspěvku:
Nástroj pro identifikaci procesorů Intel přímo od Intelu. – Jaroslav Nedbal

Myslím, že virtualizovat se za nějaký čas bude téměř vše, takže je vhodný čas zjistit, zda na to máme i to správné náčiní.