Uspání karet u Microsoft Edge.

Uspání karet u Microsoft Edge.

Pokud často využíváte webový prohlížeč Microsft Edge, kde máte spoustu otevřených záložek a další byste ještě potřebovali, tak vězte, že každá záložka si bohužel bere i část výkonu. Je to tím, že i když není stránka aktivně prohlížena, tak v rámci této záložky běží stále procesy na pozadí.

Může se vám tedy občas stát, že se vám začne webový prohlížeč postupně zpomalovat nebo zasekávat. Výsledkem může být i pád celého prohlížeče.

Jak s tím bojovat? No, je tu několik možností, buďto nebudete otevírat příliš mnoho záložek, ale to se těžko uhlídá. Hlavně, když máte třeba 10 záložek s různým tématem, který potřebujete, abyste si dali dohromady nějakou informaci.

V tom případě Microsoft přišel s velmi zajímavým řešením. Od verze 88 je k dispozici funkce uspávání karet. To znamená, že když aktivně kartu nevyužíváte, tak se po předem nadefinované době přepne do režimu spánku.

Jak je možné tuto funkci nastavit?

Ve výchozím stavu je tato funkce automaticky spuštěna. Má ovšem nastaven možná až možná zbytečně velký interval 2 hodiny. To znamená, že až po dvou hodinách prohlížení webu jsou neaktivní záložky převedeny do stavu spánku.

Pomocí příkazu edge://settings/profiles přejdete do nastavení webového prohlížeče Microsoft Edge. Do okénka pro vyhledávání stačí napsat část slova usp a potvrdit Entrem. Nebo lze použít rovnou odkaz pro vyhledávání edge://settings/?search=usp, který vám automaticky zobrazí obrazovku s nastavením

Automaticky se vám vyhledá volba pro nastavení Šetřit prostředky uspaných karet.

V pravé části je možné si vybrat i časový interval, za jak dlouho se mají karty přepnout do režimu spánku.

V případě, že u některých stránek nechcete uspávání záložky, tak stačí kliknout na tlačítko Přidat a vložit webovou adresu na které se toto pravidlo nebude vztahovat. Podporuje se i hvězdičková (wildcard) konvence. Jedná se např. o weby, kde sledujete video, posloucháte muziku a nebo fungují jako zobrazování událostí či monitoringu.

Osobně si myslím, že toto je velmi zajímavá funkce, kterou mnozí z nás ocení.