Sysinternals Suite – sada šikovných nástrojů

Sysinternals Suite – sada šikovných nástrojů

Pokud tyto řádky čtou administrátoři počítačů a serverů, tak tento balík nástrojů jistě znají. Pro ty, co tento Sysinternals Suite neznáte, tak pevně věřím, že vám může tato sada nástrojů být hodně užitečná.

Protože tento balík obsahuje opravdu hodně nástrojů, tak zde budu postupně popisovat ty, které např. já využívám téměř ke každodenní činnosti. Osobně znám tento balíček nástrojů ještě z dob, kdy byl tento software publikován pod označením Winternals Software. Fa. Microsoft tuto firmu roku 2006 koupilo a tvůrce těchto aplikací Mark Russinovich vč. těchto nástrojů přešel pod křídla fa. Microsoft. Poté byla sada nástojů přejmenována na Sysinternals Suite.

Sysinternals Suite je nyní k dispozici ve třech variantách:

Download Sysinternals Suite (38 MB)
Download Sysinternals Suite for Nano Server (7.8 MB)
Download Sysinternals Suite for ARM64 (9.6 MB)

Autologon

Jako první z těchto nástrojů je velice šikovný nástroj je Autologon. Tento nástroj přesto, že slouží tzv. pouze k automatickému přihlašování do operačního systému, tak je tím velice zajímavý. Proč bychom tuto utilitu vlastně mohli využít? V čem je přidaná hodnota tohoto nástroje?

Já osobně např. doporučuji toto automatické přihlašování v případech, kdy potřebujete automatické přihlášení do systému, ale nechcete nechat počítač bez hesla. K tomu se tento nástroj přímo vybízí.

Další, v čem se může Autologon dobře využít jsou skripty, kdy byste např. potřebovali po restartu automatické přihlášení rovnou do systému. A to pod předdefinovaným účtem.

Pokud spustíme autologon /?, tak se nám zobrazí nápověda

V případě, že počítač, kde tento nástroj chci využít je členem doménového prostředí, tak vepíšu např.

autologon novak domena.local Moje_slozite_heslo

Pokud počítač, na kterém chci tuto aplikaci použít není členem domény, tak místo domény napíšu název počítače. Např.

autologon novak PC-TEST Moje_slozite_heslo

K dispozici jsou verze pro 32 a 64 bitové počítače a pro procesory ARM, takže podle verze bitového systému vyberte vhodnou verzi tohoto nástroje.

Každopádně před prvním spouštěním vřele doporučuji spustit aplikaci a odsouhlasit licenční ujednání (Licence Agreement), protože pokud tyto podmínky neodsouhlasíte, tak vám tato aplikace zůstane po spuštění v následujícím stavu:

Podmínky pro provoz tohoto nástroje

Pokud spustíte aplikaci Autologon.exe, tak se vám nabídne grafické rozhraní, kam se automaticky vepíše vaše přihlašovací jméno, název počítače a zbývá doplnit heslo. Poté po pravé straně potvrdíte, zda chcete automatické přihlašování do systému umožnit (Enable) nebo znemožnit (Disable)

Grafické rozhraní pro Autologon

Uvidíte sami, zda najdete pro tuto aplikaci využití, ale pevně věřím, že se může určitě hodit.