Zabezpečení dat v MacOS pomocí šifrování.

Zabezpečení dat v MacOS pomocí šifrování.

V případě, že se svým MacBookem hodně cestujete a tudíž je vysoká pravděpodobnost, že by mám mohl někdo notebook odcizit, tak je velmi podstatná věc, aby se nedostal k vašim datům. Proto je velmi doporučováno při zprovoznění MacBooku zapnout šifrování disku. Potom je přístup na vaše data vyloučený.

Jak na to?

Otevřeme si okno Předvolby systému. V rámci nabídky klikneme na ikonu Zabezpečení a soukromí.

V následujícím kroku vybereme záložku FileVault v horním menu. Pro zapnutí šifrování je nejprve zapotřebí odemknout zámek, který blokuje neoprávněné povolení změn.

Po kliknutí na ikonu zámku budeme požádáni o zadání hesla správce počítače. Je možné použít heslo nebo u MacBooku, které má k dispozici čtečku otisku prstů, lze použít pro ověření otisk prstu.

Po odemčení zámku je již zpřístupněno tlačítko pro zapnutí šifrování disku.

Po kliknutí na tlačítko Zapnout FileVault … bude zapotřebí ještě jednou zadat heslo lokálního administrátora

Před počátkem šifrování máte ještě možnost výběru, zda chcete vašemu účtu na iCloudu povolit odemykání disku nebo zda chcete vytvořit klíč pro zotavení a nepoužívat účet iCloud. To je na každém z vás, co si vybere.

Po aktivaci šifrování se tlačítko změní na Vypnout FileVault …, pomocí kterého se dá šifrování opět deaktivovat.

Pozorně si přečtěte varování, které vás upozorňuje na to, že pokud zapomenete heslo i klíč zotavení, tak budou data nevratně ztracena.

Kdyby vám byl od této doby MacBook odcizen, tak si může být jisti, že se k vašim datům nikdo nedostane. A to je hlavní účel šifrování disku. Ochrana dat před zneužitím. Protože některá data mají mnohonásobně vyšší hodnotu než zařízení na kterém jsou uložena.