Advanced port scanner

Advanced port scanner

Dnes bychom si tu mohli ukázat velmi podařený nástroj, který se jmenuje Advanced Port Scanner. Aplikace je vhodná hlavně pro ty, kteří mají rychle zjistit stav zařízení v rámci datové sítě, kde mají třeba provést nějaký servisní zásah.

Odkaz pro tento nástroj je zde. Po spuštění instalačního souboru máte na výběr, zda chcete tuto aplikaci do počítače nainstalovat nebo ji jen spustit.

Osobně preferuji aplikace přenosné, takže vybýrám volbu spustit a pokračuji. Poté stačí jen potvrdit licenční ujednání a aplikace se rozbalí a spustí.

Po spuštění vypadá aplikace následovně

Do řádku napíšeme rozsah IP adres, které chceme prověřit. Např. 192.168.68.1-100. V pravé části je možné upřesnit čísla portů, které nás zajímají. Pokud necháme okno s porty prázdné, tak se ověří všechny dostupné porty.

Spustíme skenování. Během chvilky se nám nasbírají informace o dané datové síti. Do seznamu se nám vypíše vše, co bylo možné ověřit.

Např. si vyberu switch, který v detailu nabízí následující informace.

Dokonce když má toto zařízení webové rozhraní, tak máte ve spodní části odkaz přímo na webové rozhraní správy daného zařízení.

Pokud kliknete na záznam pravým tlačítkem myši, tak máte další možnosti

V menu Nástroje jsou další volby

U volby Pokročilé jsou následující volby

Aplikace je možné dále nastavit. Přehled detailního nastavení vypadá takto:

Tato aplikace je velmi užitečná pro administrátory. Velmi rychle se dozvíte, co v dané datové síti je dostupné vč. možnosti otestování otevřených portů.

Rozhodně nedoporučuji touto aplikací testovat cizí datové sítě, protože byste mohli být chápáni jako možní útočnici a z toho vyplívající problémy.